Kocioł centralnego ogrzewania, jak każde urządzenie, wymaga okresowego czyszczenia i konserwacji, aby możliwie długo zachować jego parametry techniczne i unikać awarii. O tyle, o ile nie unikniemy zużycia poszczególnych elementów, o tyle możemy wydłużyć czas eksploatacji urządzenia, stosując proste, ale istotne metody.

Aby prawidłowo zadbać o główny element naszej instalacji grzewczej, który z takim trudem wybraliśmy, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka elementów:

  • należy zawsze dbać, aby nagromadzony popiół nie utrudniał cyrkulacji powietrza w komorze spalania,

  • powinniśmy zwrócić uwagę na temperaturę wody bezpośrednio na kotle oraz jej ciśnienie i monitorować pompę, która zasila instalację wodą z kotła,

  • co jakiś czas powinniśmy zwrócić uwagę na elementy układu doprowadzania powietrza (dmuchawa, kanały w komorze spalania),

  • powinniśmy zwracać uwagę na grubość osadów w komorze spalania, które powstają w trakcie pracy urządzenia. Zbyt gruba warstwa może znacząco zmniejszyć efektywność nagrzewania wody,

  • powinniśmy regularnie dbać o czystość kanałów spalinowych i komina.

Kwestia pozbywania się popiołu jest znana wszystkim użytkownikom pieców na paliwa stałe. Nie każdy jednak wie, że nagromadzenie dużej ilości popiołu w popielniku może skutkować zaburzeniem przepływu powietrza i zmniejsza efektywność procesu spalania, przez co spada efektywność wykorzystania opału. Tak prosta czynność, jak regularne czyszczenie popielnika może utrzymać moc grzewczą całej instalacji na niezmienionym poziomie.

Nie możemy zapominać o zapewnieniu możliwości monitorowania temperatury wody i jej ciśnienia. Optymalne ciśnienie w instalacji ustali fachowiec ją instalujący jednak okazjonalne jej kontrolowanie należy już do użytkownika. Ważne jest również, aby możliwie szybko reagować w sytuacji usterki pompy zasilającej, której uszkodzenie może spowodować poważne uszkodzenie pieca. Rozwiązaniem tego problemu może być instalacja zaworów bezpieczeństwa lub wybór pieca, który posiada gniazda na montaż takich zaworów. W sytuacji nadmiernego wzrostu temperatury redukują one ilość wody w instalacji, chroniąc ją przed uszkodzeniem.

Do prawidłowego przebiegu procesu spalania potrzebny jest odpowiedni dopływ powietrza. Wiele kotłów wyposaża się w dmuchawy, które pomagają w regulacji temperatury poprzez intensyfikację strumienia powietrza. W połączeniu z automatyką nowoczesnych kotłów rozwiązanie to zapewnia maksymalną efektywność wykorzystania opału w poszczególnych fazach pracy urządzenia (rozpalania, regulacja, utrzymanie i wygaszanie). Obok dmuchawy należy kontrolować i czyścić także kanały, które doprowadzają strumień powietrza do paleniska. Czynność ta pomoże utrzymać odpowiednią wydajność układu.

Istotne jest również monitorowanie i regularne czyszczenie samego paleniska. Podczas procesu spalania powstaje osad, który odkłada się na ścianach paleniska i absorbuje część ciepła, co w efekcie prowadzi do kilku lub nawet kilkunastoprocentowej straty mocy grzewczej kotła. Osad ten jest stosunkowo prosty do usunięcia a efekt zdecydowanie wart wysiłku. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na wszystkie elementy znajdujące się w komorze spalania. Osady często zatykają również kanały powietrzne i odkładają się na ruszcie, co zmniejsza efektywność użycia opału i może przyczynić się do wzrostu kosztów ogrzewania.

Ostatnią rzeczą, którą chcemy poruszyć w tym krótkim artykule, jest temat kanałów spalinowych i przewodów kominowych. O tym, jak istotne są kontrole kominiarskie, wie chyba każdy. W sezonie grzewczym niestety zdarzają się wypadki zaczadzenia wynikłe między innymi z niedrożności kanałów kominowych i wentylacyjnych w pomieszczeniach. W przypadku systemu centralnego ogrzewania sytuacja jest podobna. Choć zazwyczaj kotłownia jest wydzielonym, zamkniętym pomieszczeniem to mimo wszystko możliwe jest przenikanie trujących gazów do pozostałej części domu w przypadku rażącego zaniedbania rutynowych kontroli i konserwacji. Wiele z tych prac (jak wyczyszczeni kratek wentylacyjnych czy opróżnienie wyczystki komina) możemy zrobić samodzielnie. Warto jednak raz w roku skontaktować się z kominiarzem, który sprawdzi całą instalację. Kontakt z serwisem kotłów i coroczny przegląd kotła również wpłynie na zachowanie parametrów urządzenia i uniknięcie poważniejszych awarii, które mogłyby skutkować brakiem ogrzewania przez dłuższy czas. Mimo trwałości obecnie oferowanych rozwiązań ich kontrola da nam stuprocentową pewność, że pieniądze, które wydajemy na opał, w pełni się nam zwracają w postaci ciepła.


POGODA
www.swiatpogody.pl