Dobór odpowiedniego kotła to ważny element projektowania całej instalacji grzewczej. Od tego wyboru zależy wiele dalszych możliwości i technologii, które możemy wykorzystać do ogrzewania naszego domu. Czynników wpływających na efektywność wykorzystania mocy kotła jest wiele, jednak jednym z najistotniejszych jest metraż, który ma zostać ogrzany. Od tego zaczynamy nasze rozważania. Szybko trafimy jednak na dużą ilość najróżniejszych ofert i rozwiązań, z których każde posiada swoje wady i zalety. Zacznijmy jednak od podstaw.

Kotły możemy podzielić na kilka typów, w zależności od paliwa, którym powinny być opalane:

  • na paliwa stałe (jak węgiel, miał, drewno, biomasę, zrębki, ekogroszek itd.)

  • na paliwa ciekłe

  • gazowe

  • elektryczne

Już w tym miejscu musimy zastanowić się nad naszymi możliwościami eksploatacyjnymi. Musimy pamiętać, jak pisaliśmy wyżej, o wadach i zaletach poszczególnych rozwiązań. I tak na przykład, kotły na paliwa stałe wymagają zazwyczaj większej uwagi i wysiłku w ich użytkowaniu, ale rekompensują to niższymi kosztami. W przypadku takiego rozwiązania nie da się jednak uniknąć konieczności magazynowania i utylizacji popiołów oraz przechowywanie samego opału. Kłopoty stwarza też zapylenie i konieczność odpowiedniego doboru rodzaju obiegu wody w instalacji, aby uniknąć ewentualnych uszkodzeń w wypadku przerwania dostaw energii elektrycznej (używanej do zasilania pomp, sterowników i dmuchaw. Każdy z obiegów (grawitacyjny, wymuszony czy grawitacyjno-wymuszony) mają swoje wymagania co do ich konstrukcji, co może wpłynąć na koszt inwestycji. Paliwa płynne z kolei są łatwiejsze i „czystsze” w użyciu, jednak wymagają zastosowania dedykowanych rozwiązań do magazynowania, dostarczania do kotła i uzupełniania zapasu. To może podnieść koszt inwestycji, ale w dużym stopniu redukuje konieczność obsługi tego typu rozwiązań.

Abstrahując od wybranego paliwa, musimy brać pod uwagę także inne czynniki. Moc, którą powinno posiadać wybrane przez nas rozwiązanie możemy obliczyć ze wzoru:

Qk =Qco+Qw +Qt +Qcwu [kWh]

gdzie:

Qk – moc kotłowni

Qco – zapotrzebowanie na moc cieplną przeznaczoną do ogrzewania

Qw - zapotrzebowanie na moc cieplną przeznaczoną do celów wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych

Qt - zapotrzebowanie na moc cieplną przeznaczoną do celów technologicznych

Qcwu - zapotrzebowanie na moc cieplną przeznaczoną do celów c.w.u.

Uwaga: Szczegółowe wzory i wytyczne do obliczeń znajdziecie w normie PN-EN 12831:2006. Obliczenia można również wykonać za pomocą dostępnych programów komputerowych.

W przypadku budownictwa jednorodzinnego za wyznacznik wymaganej mocy można przyjąć zapotrzebowanie na cele c.o. wskazane w projekcie budynku. W większości przypadków moc ta będzie wystarczająca także do podgrzewania wody na cele użytkowe.

Jeśli jednak nie mamy głowy do obliczeń i nie posiadamy w danej chwili dostępu do dokumentacji budynku, możemy przyjąć orientacyjne zapotrzebowanie na moc grzewczą kotła dla domu jednorodzinnego, posługując się wskaźnikiem strat ciepła:

  • od 120 do 200 W/m² – dla domów bez izolacji cieplnej, wybudowanych przed rokiem 1982;

  • od 90 do 120 W/m² – dla domów z lat 80. i 90. ubiegłego wieku;

  • od 60 do 90 W/m² – dla domów wznoszonych od końca lat 90. ubiegłego wieku, dobrze zaizolowanych, z nowoczesnymi oknami.

Jeśli zachodzą jednak czynniki, które pogarszają izolację cieplną (słabe docieplenie lub brak izolacji w ogóle, duża liczba okien itp.), zwiększenie kubatury pomieszczeń (np. wysokie sufity) lub inne czynniki negatywnie wpływające na możliwość utrzymania temperatury powinniśmy wybrać rozwiązanie oferujące nam pewien zapas mocy. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak nasz dom radzi sobie z utrzymaniem ciepła, możemy skorzystać z usług firm posiadających usługi z zakresu badań termowizyjnych, które pomogą nam polepszyć możliwości zachowania ciepła i ułatwią dobór kotła.

Mamy nadzieję, że te kilka informacji pomoże Państwu wybrać rozwiązanie na miarę waszych potrzeb. Jeśli natomiast będą mieli Państwo pytania dotyczące opału stałego, zapraszamy do kontaktu z nami.


POGODA
www.swiatpogody.pl