Grillowanie stało się jednym z ulubionych zajęć Polaków w okresie letnim. Grillujemy coraz częściej i zwiększa się różnorodność składników i potraw, które przygotowujemy w ten sposób. Choć klasyczna „kiełbaska z grilla” nadal cieszy się niesłabnącą popularnością, to coraz częściej możemy spotkać na ruszcie warzywa czy ryby. Żeby zadbać o smak naszych ulubionych dań, musimy również zadbać o odpowiedni rodzaj opału, który dostosujemy do naszych oczekiwań i potrzeb.

Obecnie najczęściej wykorzystujemy węgiel drzewny i brykiet, które posiadają swoją specyfikę spalania i różnią się efektami ich zastosowania.

Węgiel drzewny – uzyskiwany jest z drewna w procesie pirolizy (czyli „wypalania” bez dostępu tlenu).
Cechuje go niska cena w porównaniu do brykietu, jednak jest on również mniej kaloryczny, co oznacza, że wymagane będzie zużycie stosunkowo większej ilości tego paliwa niż brykietu. Niemniej nadaje on grillowanym potrawom bardzo charakterystyczny smak. Dodanie do niego odrobiny suchego siana lub ułożenie na nim drewna wiśni, jabłoni lub innych drzew owocowych pozwala na uzyskanie efektu wędzenia *konieczne jest w tym wypadku zastosowanie pokrywy, lub innego przykrycia ograniczającego dostęp tlenu.

Brykiet – jest on paliwem wytwarzanym najczęściej z odpadów drewnianych i innych palnych substancji jak torf czy węgiel drzewny. Jego główną cechą jest znacznie wyższa kaloryczność w porównaniu do węgla drzewnego
(nawet jeśli jest z niego wykonany). Dzięki regularnemu kształtowi jest też łatwiejszy w przechowywaniu i nie jest tak podatny na pylenie. Posiada wyższą temperaturę spalania, co przekłada się na czas i proces przygotowywania potraw.
Umiejętne jego wykorzystanie pozwala na przygotowywanie większej ilości produktów i, w zależności od zastosowanego rodzaju brykietu, daje możliwość nadawania potrawom odpowiedniej nuty smakowej. Świetnie sprawdza się na większych spotkaniach, gdzie chcemy dłużej podtrzymać temperaturę grilla.

Niezależnie od tego musimy pamiętać, że ważnym czynnikiem decydującym o efektach naszego wysiłku jest jakość opału oraz jego wilgotność. Dokonując wyboru, nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną, gdyż często wiąże się to z gorszymi parametrami spalania, które wpłyną nie tylko na jakość posiłku, ale także na naszą satysfakcję.

Równie ważna jest odpowiednia podpałka, której w sprzedaży znajdują się dwa główne typu: stale i płynne.
Te drugie są nieco bardziej praktyczne, gdyż pozwalają na bardziej równomierny zapłon opału i lepszą kontrolę nad procesem rozpalania. Przy okazji zakupów warto też pomyśleć nad dmuchawą, pozwalającą na wygodniejsze rozpalanie.

Uzbrojeni w odpowiednią wiedzę możemy już myśleć nad potrawami, które podamy naszym gościom. Smacznego.


POGODA
www.swiatpogody.pl